Tragédie v Ramstein

19. září 2008 v 19:18 | idnes.cz |  Rammstein - historie
Byla to jedna z nejtragičtějších leteckých přehlídek v historii. Před dvaceti roky, 28. srpna 1988, zemřelo po srážce tří strojů v německém Ramsteinu 70 lidí, další více než čtyři stovky byly vážně zraněny. Ti, kteří přežili, se s následky vyrovnávají dodnes.
Byl krásný slunečný den a na americké vojenské základně Ramstein, ve spolkové zemi Porýní-Falc, se konal již 35. ročník letecké show. Cestu si tam našlo 350 tisíc lidí. Grilovalo se, prodávala se americká zmrzlina a hranolky. Malí kluci si zkoušeli, jaké je to sedět v kokpitu letadel, tátové si fotili nadupané stroje.
Vrcholem přehlídky byla kreace italského týmu Frecce Tricolori nazvaná "probodnuté srdce". Jde o náročné číslo, kdy je ve vzduchu najednou deset proudových letadel - v tomto případě šlo o modely Aermacchi MB-339 PAN. Piloti se v jednom okamžiku rozdělí na dvě poloviny a míří rychlostí přes 500 km/h proti sobě. Když se míjejí, vytvoří na obloze srdce a jedno z letadel proletí vnitřkem obrazce.
Závěr akce se ovšem v Ramsteinu osmatřicetiletému pilotovi Ivo Nutarellimu nepovedl. Špatně si načasoval manévr a srazil se s dalšími dvěma stroji. Jedno z letadel dopadlo na ranvej a zasáhlo zde stojící vrtulník. Druhé se zřítilo mimo dráhu. A třetí, jež pilotoval právě Nutarelli, dopadlo několik desítek metrů od diváků.
Oheň, pach kouře, nářek, chaosTrvalo to sedm vteřin, které změnily osudy tisíce lidí. Bylo 15 hodin 44 minut a jedna z největších leteckých tragédií právě vypukla. Směrem k divákům se začal valit obrovský ohnivý chuchvalec, vzduchem létaly trosky letadla. Panika. Křik. Scéna jako z vietnamské války. Jen místo napalmu rozséval zkázu hořící kerosin.

Těsně před srážkou: letadla se se míjejí rychlostí přes 500 km/h a chystají se vytvořit srdce, letoun vpravo měl proletět vnitřkem obrazce, ale srazil se se dvěma stroji.
Nakonec byli ranění rozvezeni do 46 různých nemocnic a na jednu specializovanou kliniku ve Francii. Ošetření muselo vyhledat přes tisíc lidí, minimálně 450 bylo zraněno těžce. Mnohem smutnější byla statistika obětí: pětatřicet mrtvých na místě a stejný počet přežil nehodu jen o pár hodin nebo dnů.
Spousta dalších lidí se dodnes vyrovnává s psychickými následky. Nejen návštěvníci show, ale také hasiči a záchranáři. Někteří začali mít po čase problémy s alkoholem nebo se stali závislými na lécích. Další mají deprese, panické stavy, noční můry či pocity viny, že oni přežili a jejich blízcí jsou mrtví. "Občas stačí, když ucítí zápach benzinu od sousedovy sekačky na trávu," píše Spiegel.
Třicet plastických operacíMarc-David Jung, který přežil tragédii na letecké přehlídce 28. srpna 1988 v německém RamsteinuNa 28. srpna 1988 nikdy nezapomene ani Marc-David Jung, i když mu tehdy byly jen čtyři roky. Oheň mu způsobil množství popálenin. Měsíc ležel v nemocnici a prodělal už třicet plastických operací. Jak přiznal ve Spiegelu, chtěl by si někdy podle dětských fotografií nechat udělat umělecký snímek, jak by dnes vypadal, kdyby tehdy nejel s rodiči na osudný výlet do Ramsteinu. "Jako dítě jsem se mockrát modlil, aby mi popáleniny jednou šly sundat z obličeje - jako by to byla fólie," říká.
Po tragédii, jak už to tak bývá, začala i bitva právníků o odškodnění obětem. Tady byla situace o něco složitější: havárii způsobili italští vojenští piloti na americké základně v Německu. Jakým právem se řídit? Kdo nese zodpovědnost? Dosud bylo pozůstalým vyplaceno přes 32 milionů eur. "Ale to jsou náklady na pobyty v nemocnicích a rehabilitačních klinikách. K odškodnění v pravém slova smyslu nedošlo," tvrdí v listu Süddeutsche Zeitung Hartmut Jatzko, který pomáhá obětem.
Ramsteinské neštěstí vyvolalo také debaty, zda by takové letecké show neměly být zakázány. Radikální požadavek neuspěl, byla aspoň změněna pravidla. Dnes už nesmí piloti dělat manévry nad publikem nebo směrem k němu.
Nicméně kytarista kapely Richard Kruspe tvrdí, že název měl vymyšlený ještě před neštěstím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama